کانون کفا

» ارائه داده‌های خودروهای الکتریکی به دولت چین


آسوشیتدپرس با انتشار خبری جامع نشان داده صدها خودروی گوناگون فروخته شده در چین اطلاعات مربوط به موقعیت و سایر موارد را به دولت چین انتقال داده‌اند.


در کل بیش از ۲۰۰ خودروساز از جمله تسلا، فولکس‌واگن، ب‌ام‌و، فورد، دایملر، نیسان و میتسوبیشی داده‌های زیادی را به مراکز مانیتورینگ دولتی همچون مرکز جمع‌آوری داده خودروهای الکتریکی شانگهای، مرکز پایش و تحقیق خودروهایی با انرژی‌های جدید و… انتقال داده‌اند.


آسوشیتدپرس گزارش داده این سیستم‌های جمع‌آوری داده از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کرده‌اند. مقامات چینی ادعا می‌کنند این داده‌ها به بهبود ایمنی عمومی کمک کرده و همچنین باعث تسهیل توسعه صنعتی و برنامه‌ریزی زیرساخت‌ها می‌شود. خودروسازان هم ادعا می‌کنند با ارائه‌ی این اطلاعات تنها از قوانین محلی تبعیت کرده‌اند.

اما چیزی که باعث نگرانی می‌شود جزئیاتی است که دولت چین دریافت می‌کند. در واقع داده‌های موجود در مراکز مانیتورینگ نقشه‌ی ردیابی زمان واقعی از تمامی خودروها با انرژی جدید را دارند و با فشار یک دکمه می‌توانند یک خودروی به خصوص را انتخاب کرده و اطلاعات آن همچون سازنده و مدل، کارکرد و حتی میزان شارژ باتری را به دست آورند.


اطلاعات این خودروها در ابتدا به خودروساز فرستاده می‌شود و آن‌ها هم حداقل ۶۱ نقطه‌ی داده‌ای را به مراکز مانیتورینگ سراسر چین می‌فرستند.

بنا به گفته‌ی یکی از مراکز مانیتورینگ و تحقیق چین، اطلاعات موردبحث به پلیس، دادگاه و مقامات قضایی داده نمی‌شود. البته در صورت درخواست قانونی می‌توان این اطلاعات را در اختیار آژانس‌های امنیتی دولت چین قرار داد.


نشریه‌ی Verge با تعدادی از این خودروسازان از جمله دایملر و فولکس‌واگن گفت‌وگو کرده و هر دو شرکت گفته‌اند مشتریان از این انتقال اطلاعات آگاه بوده‌اند. البته آسوشیتدپرس ادعا کرده این انتقال اطلاعات معمولاً بدون اطلاع مالکان انجام می‌شود.

منتقدان این قضیه می‌گویند اطلاعات موردبحث می‌تواند برای نظارت استفاده شود و باعث تضعیف موقعیت رقابتی خودروسازان خارجی در چین شود. باور بر این است که به غیر از چین هیچ کشور دیگری اقدام به جمع‌آوری داده‌های خودروهای هیبریدی و الکتریکی جدید نمی‌کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.