کانون کفا

» پیشرانه جت در دل اسمارت فورتو!


تلوراید کلرادو شهری در نزدیکی کوه‌های راکی است که ارتفاع آن چند صد متر بالاتر از سطح دریا است. این بخش محیط فوق‌العاده‌ای برای گذران وقت بوده اما ارتفاع شهر از سطح دریا باعث شده شرایط خیلی خوبی برای کسانی که می‌خواهند سریع حرکت کنند فراهم نباشد. به منظور حل این مشکل، یکی از شهروندان تلوراید با نام بیل برگ اصلاحات کوچکی در اسمارت فورتو ۲۰۰۸ خود به وجود آورده است. او یک پیشرانه‌ی جت را در خودروی خود قرار داده است!


بله آن چیزی که می‌بینید واقعی است. این اسمارت فورتوری غیرعادی هم‌اکنون گنجایش یک نفر را دارد زیرا پیشرانه‌ی جت GE T58 فضای صندلی سرنشین را نیز اشغال کرده است. در واقع فضای بخش عقب نیز توسط قطعات گوناگون و سیستم‌های سوخت‌رسانی پیشرانه اشغال شده است. قطعاً این کار باعث کاهش فضای کابین و بار شده و با سوزاندن ۱۵ گالن سوخت در حدود ۵ دقیقه هم با اسمارت کم‌مصرفی طرف نیستیم!


اما تمامی این موارد تنها تا زمانی که سوار خودرو نشده‌اید برایتان مهم خواهد بود. پلاک نصب شده در عقب خودرو تنها برای نمایش نیست چراکه خودروی مورد بحث ما به‌صورت قانونی می‌تواند در جاده حرکت کند! این اسمارت فورتو همچنین دارای برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو و سیستم تهویه مطبوع می‌باشد. پیشرانه‌ی استوک فورتو همچنان نیروی خود را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند و خودرو را برای استفاده‌های روزمره مناسب می‌سازد.


زمانی که مسیر پیش رو نرمال نباشد پیشرانه‌ی توربوجت وارد مدار می‌شود. این پیشرانه از بالگرد Huey گرفته شده و نیروی پرتاب ۱۴۰۰ پوندی تولید می‌کند. این قدرت عظیم باعث می‌شود اسمارت یاد شده تنها در حدود ۹ ثانیه به سرعت ۲۷۳ کیلومتر در ساعت برسد. حداکثر سرعت خودرو ۳۵۴ کیلومتر در ساعت اعلام شده هرچند از نظر ما این خودرو به دلیل محدودیت‌های ساختاری خود نمی‌تواند به سرعت یاد شده برسد.


اگر اسمارت با پیشرانه‌ی جت مدنظر شما نیست برگ در کمپانی‌ای کار می‌کند که راکت بیلی ریسینگ نام داشته و از جمله ساخته‌های عجیب‌وغریب آن می‌توان به اتوبوس مدرسه با پیشرانه‌ی جنگنده فانتوم F-4 اشاره کرد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.