کانون کفا

» افت تولید دوگانه‌سوزها و وانت‌ها


در شرایطی زمزمه احیای سیاست دوگانه‌سوز کردن خودروها به گوش می‌رسد که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تیراژ این محصولات در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده است.


طبق آمار منتشره تا پایان آذر امسال تنها ۳۵ هزار و ۹۹۵ دستگاه انواع خودرو دوگانه‌سوز در کشور به تولید رسیده که در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، ۵۳٫۲ درصد افت را نشان می‌دهد. در حال حاضر فقط سمند، پژو پارس، پژو ۴۰۵ و تیبا در مدل‌های دوگانه‌سوز به تولید می‌رسند که تیراژ همه آن‌ها در بازه زمانی تحت بررسی کاهش یافته است. دراین‌بین، ایران‌خودرویی‌ها پنج هزار و ۹۶۰ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز را در ۹ ماه امسال به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین، پژو ۴۰۵ نیز که تا پایان آذر امسال ۱۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه تیراژ داشته، نسبت به ۹ ماه سال گذشته حدود ۶۰ درصد افت تولید را تجربه کرده است. در بین دیگر خودروهای دوگانه‌سوز، سمند نیز کاهش تیراژ را در ۹ ماه امسال به خود می‌بیند. ایران‌خودرویی‌ها ۱۴ هزار و ۱۶۱ دستگاه سمند دوگانه‌سوز را تا پایان آذر تولید و به‌تبع آن، افتی ۵۷ درصدی را متحمل شده‌اند. سمند با وجود این افت، پرتیراژترین محصول دوگانه‌سوز خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود. در نهایت اما تیبای دوگانه‌سوز هم با کاهش تولید حدودا ۴۱ درصدی در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است. سایپایی‌ها در بازه زمانی تحت بررسی، چهار هزار و ۹۸۳ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. تیبا تنها محصول دوگانه‌سوز سایپا به‌شمار می‌رود و این شرکت مدت‌هاست تولید پراید دوگانه‌سوز را کاهش داده است.


جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تولید انواع وانت در آذر سال جاری نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۶۱٫۶ درصد کاهش یافته است. تولید وانت در آذر سال جاری به ۲ هزار و ۹۴۹ دستگاه رسیده، حال‌آنکه در ماه مشابه پارسال، ۷ هزار و ۶۸۵ دستگاه وانت تولید شده بود.


طبق این آمار، میزان تولید وانت در گروه خودروسازی سایپا و گروه بهمن کاهش چشمگیری داشته به‌طوری‌که سایپا در آذر امسال یک هزار و ۸۸۹ دستگاه وانت تولید و افتی ۶۴٫۱ درصدی را تجربه کرده است. گروه بهمن نیز با عقب‌نشینی ۷۲٫۲ درصدی بیشترین افت تولید وانت را داشته است. این شرکت آذر امسال ۴۱۹ دستگاه وانت تولید کرده، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۵۰۵ دستگاه تیراژ داشت.


گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در آذر امسال ۳۰ درصد کاهش تولید داشته و تعداد وانت‌های تولید شده در این شرکت از ۹۱۶ دستگاه در آذر پارسال به ۶۴۱ دستگاه رسیده است. در نهایت اما وضع تولید وانت در آذر سال جاری در شرکت ارس‌خودرو دیزل و سازه‌های خودرو دیار نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته و در هیچ‌کدام از زمان‌های یاد شده هیچ وانتی در این شرکت‌ها تولید نشده است!

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.