کانون کفا

» هواپیمای خودران اودسیوس: ماهواره پرنده


اودسیوس (Odysseus) پرنده‌ای بلندپرواز است که قابلیت استفاده به‌عنوان ماهواره را نیز دارد. خالق این پرنده خودران بلندپرواز خورشیدی، ارورا که زیرمجموعه بوئینگ است، ادعا می‌کند این پرنده قابلیت پرواز نامحدود دارد.


ارورا افتخار می‌کند که  از اودسیوس تواناترین پرنده خودران بلندپرواز خورشیدی جهان رونمایی کرده است.

به آینده تحقیقات، مخابرات و ارتباطات جهانی خوش‌آمدید.

طول دو سر بال اودسیوس ۷۴ متر است و توانایی حمل ۲۵ کیلوگرم بار را دارد. این هواپیما قابلیت تأمین ۲۵۰ وات نیروی مداوم برای وسایل اضافی همچون تجهیزات ماهواره‌ای را نیز دارد. اودسیوس می‌تواند سال‌ها به‌صورت مداوم در استراتوسفر پرواز کند.


برای جان لنگ فورد (John Langford) مدیر اجرایی ارورا، تکمیل اودسیوس همچون ماجراجویی شخصی است.
در دهه ۱۹۸۰ میلادی لنگ فورد دانشجوی MIT بود. در این زمان علاقه او از پرتاب موشک به مفهوم پرواز باقدرت انسان تغییر پیدا کرد. همکاری او با گروهی متشکل از چند مهندس و دوچرخه‌سوار المپیک کانلوس کانلوپولوس (Kanellos Kanellopoulos) باعث ساخت Deadalus 88 شد که رکورد جهانی بیشترین مسافت پرواز با نیروی انسان را به نام خود ثبت کرد. این رکورد هنوز به پابرجا است.

لنگ فورد در مصاحبه خبری در مورد اودسیوس گفته است:
ارورا با ایده توسعه فنّاوری و اختراعی برای دستیابی به پاسخی برای مشکلاتی تاسیس شده که انسان باعث آن بوده است. اودسیوس ایده‌ای بود که از Deadalus نشاءت گرفته است و روشی واقعی برای تحقیقات در حوزه تغییر اقلیم زمین و دیگر تحقیقات در مورد مشکلات اقلیمی است.

ماندگاری پروازی اودسیوس بسیار بیشتر از دیگر هواپیماهای خورشیدی خودران است و همین توانایی وجود آن را برای تحقیقات علمی واجب می‌کند.
به زبان دیگر اودسیوس دنیا را تغییر خواهد داد.


ادعای بزرگ این شرکت ویرجینیایی، توانایی ساخته‌ی آن‌ها برای اندازه‌گیری سطح پوشش گیاهی، سطح پوشش یخ و حتی رطوبت خاک است. مزیت اصلی این هواپیما عدم نیاز آن به اپراتور انسانی برای جمع‌آوری این قبیل اطلاعات است.


اودسیوس در سال ۲۰۱۹ میلادی برای اولین پرواز خود آماده می‌شود.

منبع: popularmechanics

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.