۱

آغازی بر یک تمدن نوین


از سری مقالات «نشریه خیمه شماره ۵۵»

از ابتداي انقلاب اسلامي تا به امروز که ۳۶سال از آن مي گذرد؛ تمامي باور و تلاش مسئولين نظام جمهوري اسلامي ايران اين بوده است که آمال و اهداف انقلاب اسلامي را تحقق بخشند. در اين راستا يکي از بزرگترين اهدافي که توسط حضرت امام خميني رحمت ا… عليه عنوان شد؛ بحث صدور انقلاب اسلامي به کشورهاي ديگر بود که در همين باره ايشان مي فرمايند: «مسؤولان ما بايد بدانند که انقلاب ما محدود به ايران نيست. انقلاب مردم ايران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداري حضرت حجت (ع) است…» ( صحيفه نور، ج ۲۰، ص ۱۱۸) و در فرازي ديگر از فرمايشات بنيان گذار نهضت اسلامي مي خوانيم: « ما مي خواهيم اين چيزي که در ايران واقع شد و خودشان از ابرقدرتها فاصله گرفتند و دست آنها را از مخازن خودشان کوتاه کردند، اين در همه ملتها و در همه دولتها بشود. آرزوي ما اين است. معناي صدور انقلاب ما اين است که همه ملتها بيدار شوند و همه دولتها بيدار شوند و خودشان را از اين گرفتاري که دارند و از اين تحت سلطه بودني که هستند و از اينکه همه مخازن آنها دارد به باد مي رود و خودشان به نحو فقر زندگي مي کنند، نجات بدهد. » (صحيفه نور، ج‏۱۳، ص‏۱۲۷). با کمي تامل در اين سخنان مي توان دريافت که تنها راه صدور انقلاب اسلامي ايجاد نفوذي عميق در بلاد اسلامي است ،که در اين وادي ايران به رهبري حضرت آيت الله خامنه اي قدم هاي بسيار بزرگي را براي تحقق اين هدف برداشته است. کمتر کسي پيدا مي شود که به اين موضوع توجه کرده باشد. به عنوان مثال امروزه ديدگاه عموم از بحث و جدل ايران با غرب اين است که همه ي مشکل را مسئله ي هسته اي ميدانند؛ درصورتيکه در اين سالها جنگ بر سر حوزه هاي نفوذ است. در تصديق اين موضوع مي توان به سخناني که چندي پيش استفان والت، تحليل گر مشهور خاورميانه و استاد دانشگاه هاوارد مطرح کرد، استناد نمود. وي در يادداشتي در نشريه آمريکايي فارين پاليسي، توازن قدرت در خاورميانه و خليج فارس را مسئله ي اصلي توافق هسته اي ايران دانست.

از سويي امروزه تمامي کشورهاي دنيا به منطقه گرايي روي آورده اند که معناي آن بذل توجه، به ويژه به يک منطقه جغرافيايي مشخص است. کشورها براي عضويت و شکل دهي به سازمان هاي منطقه اي و تحقق منافع و ايده آل هايشان به مناطقي توجه مي کنند که بيشترين وابستگي اقتصادي، سياسي، امنيتي و فرهنگي را به آن داشته باشد. بر همين اساس اگر بخواهيم  برخي از اين موارد را برشماريم، ابتدا بايد از لبنان نام برد. کشوري که امروز همه شاهد ارتباط عميق آن با ايران هستيم به گونه اي که سيد حسن نصرا… بارها ارادت و فرمان برداري خود را از مقام معظم رهبري ابراز کرده است. اين اتحاد پيش از هر چيز، موجبات ترس متحد اول رژيم صهيونيستي يعني آمريکا را موجب شده است که درماه هاي اخير به اوج خود رسيده است. در اين راستا مي توان به جواب قاطع حزب ا… در پاسخ به شهادت جهاد مغنيه و سردار ا… دادي اشاره کرد که تنها در فاصله شش کيلومتري از مرز سرزمين هاي اشغالي در منطقه ي جولان صورت گرفت. حضور متحدين ايران در منطقه اي که از بزرگترين منابع آب اسرائيلي است که،  از بحران کم آبي شديدي رنج ميبرد و منابع ثابتي براي جبران آب خود ندارد، لازم به تامل است.

امروزه ما شاهد آنيم که استراتژي و عمق راهبردي انقلاب اسلامي که در دنيا مختص به آن است، تمامي اين اهداف را فتح کرده است تا جايي که به جز ايران کشور ديگري را نمي توان پيدا کرد که تا اين اندازه ريشه هاي پيوند عاطفي و پيوند اعتقادي، ايماني  با کشورهاي ديگر داشته باشد.

 

موج دوم صدور انقلاب با آغاز بيداري اسلامي شروع شد؛ که امروزه نمود حقيقي  آن را در يمن، سوريه و عراق مي بينيم. در روزهايي که قدرت نمايي ايران از سوريه اي شروع مي شود که «بعد از حضور جريان تکفيري براي سقوط بشار اسد با حمايت همه جانبه و دخالت هاي جهت دار آمريکا و متحدانش از اين جريان تکفيري مواجه شد که در همين راستا در مرز اردن رزمايشي با ائتلاف  آمريکا و ۱۸کشورديگر تحت عنوان (شير در کمين) صورت گرفت؛ که همه ي اين تحرکات با ايستادگي تمام قد ايران در مقابل آنان با شکست مواجه شد و آمريکا در تغيير موضعي جالب روي به مذاکرات آورد.»

در عراق نيز نفوذ ايران به گونه اي پيش رفته که اشتون کارتر گزينه ي پيشنهادي اوباما براي رياست پنتاگون در پاسخ به سوال سيصد نماينده کنگره، از نفوذ ايران در عراق ابراز نگراني کرد. در ادامه ي اين موج يک هفته نامه ي آمريکايي، ايران را با نفوذترين کشور در عراق عنوان کرد.

و اما در حالت کلي اگر نگاهي به تحولات مردم عراق بياندازيم در خواهيم يافت، اين نيروهاي مردمي سلحشور عراقي که امروز کمر داعش را شکشته اند؛  همان کساني هستند که سالهاي متمادي زير فشار حکومت انگليس و بعد هم عوامل چپ حرکت نمي کردند.

پس از آن در اين اواخر شاهد آن بوديم که جنبش انصارا… در يمن به پيروزي رسيد؛ که اين بار هم تحليل گران اين موضوع را نشات گرفته از ايران مي دانند.

 کارشناسان اذعان دارند که انصارا… اهداف خود را در خط سياست هاي منطقه اي ايران تنظيم مي کند که ايران هم از اين موضوع حمايت مي کند. از نمونه ي اين حمايت ها مي توان به وتوي تحريم شوراي امنيت عليه انصار ا… يمن توسط روسيه (متحد ايران در زمينه نفتي و سياست هاي خاورميانه) اشاره نمود که آن را تبديل به سيلي بزرگي به کشورهاي عربي و متحدانشان کرد.

اين روند تا جايي ادامه پيدا مي کندکه روزنامه ي ماورا الخبر (چاپ مراکش) با تيتري تحت عنوان صداي پاي سربازان ايراني در قلب جهان عرب با نهيبي حاکي از ترس بر سر حکام عرب، از کلماتي چون احيا امپراتوري ايران نام مي برد. اين روزنامه در ادامه مي نويسد «به طور کلي مي توان گفت  حوزه ي نفوذ ايران به حدي رسيده که امروزه ايران همه جا هست ولي هيچ جا نيست.»

و درآخر بايد اين سوال را عنوان کرد چرا مسئولين عالي رتبه ي ايران با علم به اين حوزه ي نفوذ تمام سرنوشت يک مملکت را به مذاکرات هسته اي گره مي زنند و همه چيز را در گرو مذاکرات مي دانند و از اهداف اصلي امام که مي فرمايد:« معنا ندارد که دولت اسلامي ايران با دولتي که هيچ اعتقاد به اسلام و به اخلاق بشريت ندارد، سرميز اصلاح بنشيند.» (صحيفه نور ، ج ۱۸، ص ۷۸-۷۵) فاصله گرفته اند؟!!

ان شاء ا… در مقاله بعد، به گسترش نفوذ ايران در آمريکاي لاتين و شمال آفريقا خواهيم پرداخت.

نویسنده : دانیال اسدالهی

لطفا با ذکر منبع استفاده فرمایید.


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۱۷ اسفند ۱۳۹۳  |    تعداد بازدید:  ۱۳۸۲ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

4 × دو =