۲

برجام، ۱۰ ماهه زایید


در ۱۴ مرداد ۱۳۷۵ «آلفونس داماتو» سناتور جمهوریخواه امریکا طرح جدیدی برای تحریم اقتصادی ایران به بیل کلینتون ـرئیس جمهورـ ارایه کرد و مورد موافقت و تصویب کنگره قرار گرفت‌. به موجب این طرح، هر شرکت یا دولتی که بیش از ۴۰میلیون دلار در صنایع نفت وگاز ایران سرمایه‌گذاری کند، دچار مجازات اقتصادی امریکا خواهد شد.
طرح داماتو مرحله تازه ای از یک رشته تحریم های اقتصادی است که در سال های پس از پیروزی انقلاب از سوی امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است.
این تازه همه ماجرا نبود و امریکایی ها خواستار اتخاذ وضعیت سختتری علیه ایران شدند و از دیگر کشورها خواستند که سیاست های مشابهی چون قانون داماتو را برای تحریم بیشتر ایران به کار گیرند، به طور مثال آنها خواستار توقف فروش تکنولوژی هایی به ایران شدند که می توانستند کاربرد نظامی داشته باشند. همچنین از دیگر متحدان خود چون اتحادیه اروپا و ژاپن نیز خواستند که سخت گیری های بیشتری را در حوزه مسایل اقتصادی و تجاری علیه ایران به کار گیرند و همه اینها به معنای محدود کردن هر چه بیشتر ایران توسط امریکا بوده است.
بخشی از قانون داماتو شامل «تروریسم و حقوق بشر» می شود و بخش دیگر آن به مسایل «هسته ای» مربوط می شود. آنها با تصویب این قانون و تحریم یک جانبه علیه ایران، هر کشوری را که در حوزه های مد نظر آنها در ایران سرمایه گذاری کند را به چالش می کشند و با آنها برخورد می کنند و دقیقا بر اثر همین تحریم ها و ترس از برخورد های قهری امریکا است که بسیاری از کشورهایی که متمایل به همکاری با ایران بودند از این اقدام خودداری کردند.
حدود دو هفته قبل این قانون برای دومین دوره متوالی تمدید شد و در مجلس نمایندگان امریکا به استثنای یک نفر(۴۱۹ موافق و ۱ مخالف)، مابقی اعضا با تمدید این قانون موافقت کردند و این می تواند بیانگر این نکته باشد که حامیان این مساله تنها جمهوری خواهان کنگره نیستند، بلکه اکثر دموکرات ها هم با ادامه روند تحریم ها علیه ایران موافق هستند. هر چند که این قانون در سیر اداری و بروکراتیک خود باید ابتدا به تصویب مجلس سنای امریکا و سپس امضای رئیس جمهور برسد، اما این نکته وجود دارد که در «وتو کردن» این قانون توسط رئیس جمهور میزان رأی اعضای سنا تاثیرگذار است. هر چه تعداد رأی موافقان تمدید تحریم ها کمتر باشد دست رئیس جمهور امریکا برای وتو کردن این قانون تصویبی بیشتر باز می شود.
و حال در تاریخ ۱۱ آذر ۹۵ قانون ISA معروف به قانون داماتو با رای صددرصدی در مجلس سنای امریکا تصویب شد. یعنی تمام ۹۹ سناتور به این قانون رای دادند و حتی یک نفر هم مخالفت نکرد.
این در حالیست که جناب ظریف در خرداد ۹۵ در مجلس شورای اسلامی وقتی از وی درباره تمدید داماتو سوال شد این چنین پاسخ داد:
این قانون در پایان سال ۲۰۱۶ مدتش تمام میشود، در حالیکه گروهی از نمایندگان و سناتور های امریکا بدنبال تمدید آن هستند؛ ما به دولت آمریکا تذکر داده ایم باید برجام رعایت شود و تمدید قانون ISA مغایر برجام است و نباید تحریم ها دوباره ایجاد شود.
طبق این گفته ظریف هم اکنون برجام نقض شده.
بد عهد بودن امریکا هر چند در زمان مذاکرات بارها از سوی معظم رهبری به مذاکره کنندگان دولت یازدهم گوشزد میشد، ولی کم توجهی، سهل انگاری و عجول بودن تیم مذاکره کننده و حامیان آن ها در مجلس باعث شد تضامین جدی برای جلوگیری از این بدعهدی از سوی امریکا و دیگر اعضای ۱ + ۵ اخذ نگردد و دولت روحانی بجای برداشتن تحریم ها، خسارت محض عقب نشینی از دستاوردهای گران‌بهای هسته ای و علمی کشور را برای کشور به ارمغان آورد.


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۳ دی ۱۳۹۵  |    تعداد بازدید:  ۵۴۱ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

پنج − 2 =