می‌پسندم!

به سبک شبه روشنفکران!!!


نویسنده : ایمان آرام

انتشار خبر وفات خواننده و هنرمند کشورمان « مرتضی پاشایی» از مهمترین مطالبی بود که در چند روز گذشته جامعه را تحت تأثیر قرار داد. مراسم تشییع و همچنین قبل از آن با حاشیه هایی همراه بود که ذکر دو نکته را میطلبد :

۱- مراسم تشییع و خاکسپاری مردگان از قدیم الایام در ایران باستان دارای آداب و رسومی برای حفظ احترام میت بوده است اما پس از اسلام این آداب و احترامات به بالاترین حد خود می رسد. در اسلام برای تشییع جنازه، ثواب ها و الزاماتی قرار داده شده است تا آنجا كه در حديث آمده است: «كسى كه جنازه ‏اى را تشييع كند، با هر قدمى كه بر مى‏ دارد، تا زمانى كه برگردد صد هزار هزار حسنه خواهد داشت و صد هزار هزار گناه از او محو مى ‏شود و … همچنین مراسم تشییع دارای آدابی مانند اینکه كسى كه جنازه را حمل مى‏ كند، هنگام حمل جنازه بگويد: «بسم ا… و با… وصلى ا… على محمّد و آل محمّد، اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات»، تشييع كننده در حال خضوع و تفكر باشد و خود را به جاي ميّت حساب كند كه او را براي دفن مي‌برند، مکروه بودن خنديدن و به لهو و لعب مشغول شدن و … است که قرن‌هاست در این کشور از سوی مردم اجرا می‌شود و در حکم مقدسات آنان قرار گرفته است. اما متأسفانه جماعت شبه روشنفکر که همیشه با حمله به باورهای اصیل مردم ایران می خواهند از اعتقادات مردم اسلام زدایی کنند این گونه مراسمات را طوری برگزار می کنند که علاوه بر اینکه به اعتقادات تاریخی یک ملت توهین می کنند موجب بی حرمتی به متوفی نیز می شوند.

رئیس دولت اصلاحات(محمد خاتمی) زمانی افاضه می کرد: “شما براي اين كه بتوانيد پيشرفت كنيد و بمانيد، راهي جز راه غرب نداريد و راه غرب يعني پذيرش خرد غربي” و اين نوع نگرش وی به فرهنگ غرب موجب شد تا اصالت دين نيز زير سؤال رفته، براي صحت و سقم احكام اسلام، آنها را با حقوق بشر بسنجند. از نظر وی، دين را بايد با قرائتي مطرح كرد كه با ارزش هاي ليبراليسم سازگار باشد؛ از اين رو مي گويد: “بازنگري هاي جديد از دين بايد متفاوت با برداشت هاي پدران و سلف ما باشد”

بنا بر این می توان از دل این نوع تفکرات، پذیرش فرهنگ غربی در تمام ابعادش من جمله این گونه مراسمات، به دست آورد که کل فرهنگ تاریخی یک ملت را زیر سوال می برد.

در مراسم تشییع خواننده جوان کشورمان این جماعت شبه روشنفکر با دست زدن و همخوانی شعرهای آن مرحوم نه تنها باعث تسلی خاطر پدر و مادر جوان از دست داده نشدند بلکه خواندن دسته جمعی شعر های مرتضی پاشایی نه روح آن مرحوم را خوشحال میکند و نه مشکلی از ما را برطرف. البته این جماعت، مسبوق به سابقه نیز هستند چرا که در مراسم تشییع جنازه سیمین بهبهانی که چند ماه پیش بود با سوت و کف به جای گفتن اذکار و ادعیه توصیه شده شروع به شعرخوانی کردند تا جایی که صدای فرزند آن مرحوم نیز در آمد که مادر من مسلمان بود. اگر این جماعت معلوم الحال واقعاً دلشان برای این متوفیان می سوخت برای آنها با خواندن فاتحه طلب مغفرت می کردند نه با آوازخوانی باعث عذاب روح آنها می شدند. تبدیل این گونه مراسمات که باید در آن موجب تسلی مردگان و بازماندگان باشد به یک سوگواره غمناک که صرفاً قرار است در آن ترانه‌های غمگین خوانده شود و کوچک‌ترین توجهی به معنویت نشود و حتی احترام متوفی نیز زیر پا گذاشته شود، یکی از دستاوردهای درخشان شبه‌روشنفکران در این سرزمین است که بزرگ‌ترین افتخار خود را از بین بردن اعتقادات و باورهای آیینی مردم ایران می‌دانند.

۲- دومین نکته در این مراسم که بسیار دردناک می باشد اینکه افرادی به بهانه مراسم به دنبال جمع آوری فیلم برای به اشتراک گذاشتن در صفحات اجتماعیشان هستند. متأسفانه تب روشنفکرمآبی یقه بسیاری از جوانان ما را گرفته است تا جایی که حتی مرگِ هم سنُ سالانمان هم گاهی ما را از خواب غفلت بیدار نمی کند. شاید اکثر کسانی که دارند فیلم می گیرند به جای اینکه به فکر مرگ باشند به این فکر می کنند که این فیلم را به فلان دوستانم نشان می دهم تا بگویم من هم در این مراسم شرکت کردم و کلی به خود می بالم. این شهوت خودبینی تا جایی ادامه می یابد که برای «خود مهم جلوه دادن» حتی از انتشار تصاویر آخرین لحظات مرگ مرحوم پاشایی بر روی تخت بیمارستان هم نگذرد و باعث رنجش خانواده آن مرحوم شود.

منبع: شماره پانزدهم پاکت خبر


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۵ آذر ۱۳۹۳  |    تعداد بازدید:  ۱۱۵۴ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

نوزده + 8 =