می‌پسندم!

سینمای انقلابی، گمشده انقلاب


از سری مقالات «نشریه خیمه شماره ۵۵»

سينما، پديده اي تاثيرگذار در زمينه فرهنگ سازي جامعه مي باشد، رهبر معظم انقلاب در اين زمينه مي فرمايند : ملتي که سينما ندارد، مثل انساني است که زباني از زبان هاي مورد تفاهم و تکلم را بلد نيست.

سينما در عصر حاضر يک زبان بين المللي است که به واسطه جذابيت هاي خاص خود، توانسته مخاطبان زيادي را جذب کند. بواسطه همين خصوصيات است که بزرگان رسانه عقيده دارند هنر هفتم بهترين وسيله براي انتقال پيام است. متاسفانه اين صنعت در کشور ما به سطحي نرسيده که بتواند از فرهنگ ايراني اسلامي ما دفاع کند آن هم در برابر هجمه وسيعي از فرهنگ سازي غربي. اين تقابل فرهنگ ايراني و غربي منحصر به سال هاي پس از انقلاب نمي شود بلکه ريشه در تقابل فرهنگي و نظامي ايران و …. نمايندگان شرق و غرب عالم دارد تقابلي که در عصر حاضر نيز بروز پيدا کرده ولي در قالب و شکلي متفاوت، شکلي متفاوت در قالب فرهنگ هاي متفاوت يک طرف فرهنگ ايراني اسلامي که ريشه در دين و فرهنگ اين مملکت دارد در طرف ديگر حکومت هاي غربي با تمام فرهنگ لذيذ و جذاب خود، تقابلي که به وضوح نشان دهنده جنگ حق و باطل است در اين جنگ مهم ترين و اصلي ترين حوزه تقابل مربوط به فرهنگ مي شود که سينما بايد بطور کامل نقش خود را بازي کند؛ نقشي که دربردارنده فرهنگ سازي داخلي و همچنين روشن گري خارجي مي شود.

 

از اين رو سينما بايد مشکلات ساختاري و نرم افزاري خود را درست کند وگرنه شاهد شکست سختي در جبهه سينما خواهيم بود. توهين به پيامبر اسلام(ص) در فيلم ها و روزنامه ها، توهين به عقايد مسلمانان در قالب داستان و فيلم و کاريکاتور نشان دهنده جنگي تمام عيار در مقابل فرهنگ اسلام است. فرهنگي که ترس زيادي در دل کفار ايجاد کرده است. سينماي ايران به خوبي توانست با توليد فيلم «محمد (ص)» به جبهه خارجي و داخلي يک محصول قابل رقابت بدهد. محصولاتي که سينماي ايران بيش از پيش به آن نياز دارد که متاسفانه در بعضي زمان ها تعداد آن ها انگشت شمار مي شود.

 

در کشور دو مشکل وجود دارد اول مشکل مديريتي و دوم روح حاکم بر دست اندرکاران سينما.

 

مشکل اول از آنجا ناشي مي شود که با تغيير نظام سياسي کشور سياست هاي حاکم بر بخش فرهنگ نيز به کلي تغيير مي کند بطور مثال در چند وقت اخير رييس دستگاه اجرايي کشور گفتند که خوب است سانسور را به اهالي فرهنگ بسپاريم حرفي که با گفته قرآن مخالقت دارد و مشکل دوم مربوط به افرادي در سينما است که انگار قبله آمال شان جشنواره هاي بين المللي و شهرت و پول است و حاضرند با به تصوير کشيدن تجمل گرايي، ابتذال و سياه نمايي، زير سوال بردن نظام براي خود اسم و شهرتي دست وپا کنند، براي مثال براي گسترش سطح فرهنگ حجاب وعفاف در جامعه بايد بازيگران سينما و همچنين عوامل پشت دوربين ها در اين مورد دغدغه داشته باشند نه اينکه ما در فيلم ها بطور کاملا عادي رابطه دختر و پسر را ببينيم و گفتگوهاي زشت و زننده را بشنويم. نبايد اينگونه باشد که يک سبک از پوشش براي افراد جامعه غيرمجاز باشد اما بازيگران و سينما گران آزادانه به هر صورت که بخواهند در جامعه و جلوي دوربين حاضر شوند. نبايد کساني که بايد فرهنگ سازي کنند رفتارهاي ضد فرهنگي از آنها سر بزند.

 

جشنواره فيلم فجر امسال نشان دهنده سطح فيلم ها و اقدامات سينما در يکسال آينده است. جشنواره تمام شد و ما شاهد تيترهاي قابل تامل در جرايد داخلي و خارجي بوديم. به عنوان مثال روزنامه گاردين انگليس در گزارشي با عنوان خودرو و مواد مخدر و تجردگرايي جشنواره فجر امسال را احاطه کردند و طلاق، سقط جنين، خيانت، تجمل گرايي اصلي ترين تم هاي جشنواره به بررسي چشنوارده فيلم فجر امسال پرداختند علاوه بر محتواي فيلم ها اتفاقات جالب ديگري نيز در حاشيه جشنواره رخ داد از قبيل حضور گشت ارشاد در مقابل برج ميلاد و تمرکز آنها به پوشش بسيار نامناسب بازيگران و همچنين يک بانوي چادري در کسوت بازيگري از اتفاقات جالب اين دوره بود. دوره اي که با توجه به نام گذاري امسال توقع بيشتري مي رفت تا از چارچوب هاي غربي خارج شويم و بجاي پرداختن به موضوعات تکراري و داستان هاي بدون محتوا به مشکلات اصلي جامعه بپردازيم سطح اميد را به جامعه افزايش دهيم و بجاي بدبخت نشان دادن جامعه و گسترش فرهنگ غربي به هويت ايراني اسلامي خود بپردازيم هويتي که به اندازه طول تاريخ قدمت دارد باربي سازي، سياه نمايي، فيلم فارسي دردي از مردم را دوا نمي کند و بجاي ساختن فيلم هايي چون دوران عشق، خانه دختر، عصر يخبندان به دنبال ساخت محصولاتي چون محمد(ص) باشند. اميدواريم که ديگر شاهد محصولات ضعيف نباشيم.

نویسنده : حمید رحمتی

لطفا با ذکر منبع استفاده فرمایید.


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۱۷ اسفند ۱۳۹۳  |    تعداد بازدید:  ۱۳۹۹ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

12 − نه =