می‌پسندم!

مجلس به سر رسید و نشد روضه ام تمام…

مجلس به سر رسید و نشد روضه ام تمام

مجموعه مقالات نشریه خیمه: گویی خدا از ازل این سرنوشت را نگاشته بود.از همان ابتدای خلقت حق و ناحق را در پدر و عمویمان هابیل و قابیل نشانمان داد. چطور می توان اوج ناحقی را قبل آن نشان داد. آدم، پدرمان، در پیش خوانی واقع در شگفت ماند: دردانه رسول آخر الزمان عشق را با سر بریده ی علی اصغرش تفسیر خواهد کرد. نه به پرده گویم عشق در تمام معنا از تفسیر حسین باز خواهد ماند.واقعه باید اتفاق می افتاد. دنیا این بار خار چشم و استخوان در گلو بیست و پنج ساله را در تیر بر سفیدی گلو خلاصه کردآیا این مصیبت با گریه ای چند شبه التیام می یابد. مصیبتی که ایوب را زمین گیر می کرد.

اینان که در برابرش صف کشیده بودند نه بخاطر ناآگاهی، نه بخاطرنسیان، نه بخاطر نشناسی نه، این ها عده ای زخمی ذولفقار بودند و عده ای به وعده حکومت آب بینی بز گونه ی ری اینجایند. اینان حتی عرب جاهلیت را روسفید کردند.

شب عاشورا شب اسرار گونه بود. عشق بازی با خدا در لحظات نزدیک به لقائش، تلاوت داود گونه قرآن، لبخند های ملیحانه، بغض های نترکیده، بیعت های عاشقانه، وداع های سوزانه همه و همه این شب را معطر به عطر ملکوت می کرد. اما انگار صدایی همچون صدای مولا درون چاه از خیمه ایس می آید. این صدا را به جز حسین(ع) نمی تواند حس کند چون کسی این صدا را در طول عمرش نشنیده است. به صدا نزدیک می شود. به ناله نزدیک می شود.که می توان باشد جز کسی که کوه ها پیش او پنبه حلاجی شده اند.

تا برادر را دید فرات چشمش را بروی …بست. نمی خواست برادر چهره افسرده و پریشان خود را درون آینه ی اشک او ببیند. در خود تاملی کردم. به ذهنم آمد زائری که سه روز بیش تر در کربلا سکنه ندارد وداع روز آخر را نمی تواند تحمل نماید حال کسی که نزدیک به ۶۰ سال از حسینش جدا شده حال امشب را چگونه صبح می کند. و به فردابه بعد چه می کشد. این روزها سخترین مصیبت ها ی آل ا… رقم می خورد. زینب این روزها علاوه بر غم های کمر شکن عاشورا باید سرهای بر نیزه، خار مغیلان، پای تاول زده، سه ساله ها رنج سفر دو … از شام، طعنه شامیان را ببیند و بشنود و تحمل کند. آیا می شود این ها را به قلم آورد؟نه وا… باید دید و شنید و گریست و تازیانه خورد و …

تسبیح گریه بود و مصیبت دو چشم ما

یک الامان ز کوفه و صد الامان ز شام

اشکم تمام گشت و نشد گریه ام خموش

مجلس به سر رسید و نشد روضه ام تمام

نگارنده: امیر غنی زاده، دانشجوی قاتصاد ۹۰ دانشگاه سیستان و بلوچستان

منبع: نشریه خیمه


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۹ دی ۱۳۹۱  |    تعداد بازدید:  ۲۵۸ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

3 − یک =