می‌پسندم!

مصاحبه نشریه خیمه با شیخ تاج الدین الهلالی، مفتی اعظم استرالیا


وهابیتِ تکفیری از ایدز و سلاح کشتارجمعی هم بدتر است

شیخ تاج الدین الهلالی مفتی اعظم استرالیا و عضو شورای علمای دانشگاه الازهر است. او به شدت به انقلاب اسلامی ایران علاقه مند است و حوادث آینده جهان اسلام را گره خورده به ایران اسلامی می داند. در سفر اخیر ایشان به زاهدان، گفتگویی را با وی انجام دادیم که در ادامه مشروح آنرا می‌خوانید.

 

 

وضعیت فعلی و همچنین آینده جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید؟
امروزه در جهان اسلام یک واپسگرایی فکری در حال جریان است که دراین حالت بین اسلام حقیقی و اسلام موجود در جوامع اسلامی فاصله است. آن چیزی که ما یقین داریم این است که خداوند تبارک وتعالی وعده داده است این دین پیروز میشود اگرچه کافران قبول نخواهند کرد ولی خداوند به پیروزی اسلام وعده داده است.
سال ۶۰ هـ.ق که آن اتفاق در جهان اسلام به وقوع پیوست، دوجریان شکل گرفت.
یکی از این جریان ها می خواست ولایت عهدی را تثبیت کند که درآن جریان، یزید بر مردم تسلط پیدا کرد و حاکم شد وقرآن و سنت پیامبر را لغو کرد و زیر پا گذاشت. این جریان امروزه هم در جهان وجود دارد که می خواهد مردم را تحت استعمار واستثمار خود در بیاورد و وجود خود را در وابستگی به آمریکا می بیند.اما جریان دوم،جریانی است که ولایت عهدی(یزید) را رد می کند. اینها می خواهند عالم اسلامی را در جهت صحیح به حرکت در بیاورند که بحث شرقی و غربی را رد می کند. موضوعات این جریان، وحدت اسلامی،فرهنگ،عزت،کرامت و فقه مقاومت در برابر دشمنان اسلام است. متأسفانه جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر این جریان را رهبری می کند(با خنده).از این جهت متاسفانه که جمهوری اسلامی ایران به تنهایی زحمت می کشد و دارد این جریان را رهبری می کند،لذا ما می بینیم که منافقین و استکبارجهانی رابطه خوبی با ایران ندارند و دشمنان جمهوری اسلامی هستند.
اینگونه می شود به جهان اسلام نگاه کرد همان طور که گفتیم دو جریان حاکمیت دارند.
مشکل جنگ بین شیعه وسنی نیست و حال اینکه جنگ،جنگ بین دو ایدئولوژیست وهمین دو جریانی که ذکر کردم. من یقین دارم که اگر ایران از قضیه فلسطین و از فقه مقاومت و کرامت و عزت خودش دست بردارد و دستش را به سوی آمریکا دراز کند حتما آن موقع خواهد گفت که ایران یک کشور پیشرفته است و ایران رهبر یک کشور میانه و وسط هست و آن موقع هست که قبول می کند که آمریکا واروپا زیر پاهای ایران باشد.
پس شما عامل ایجاد تفرقه بین مسلمانان را آمریکا می دانید؟
آمریکا و وابستگان آن.البته منافقین قبل از آمریکا، تفرقه را در بین مسلمانان راه می اندازند.
آمریکا برایش مهم نیست چه کسی در حال حاضر حکومت می کند.چه حکم اسلامی باشد،چه حکم ولایت عهدی، مهم این است که سلطه داشته باشد.
چه عاملی باعث شد که انقلاب مردم مصر به بن‌بست برسد؛ طوری که مسلمان، مسلمان می کشد و یا مصری، مصری را به قتل می رساند؟
متاسفانه اخوان المسلمینی ها فشل شدند و موفق نشدند که تجربه یک کشور اسلامی صحیح را به مردم دنیا ارائه دهند.
چه عاملی باعث این اتفاق شد؟
چون می خواستند رضایت آمریکا،اسرائیل وتکفیری ها را از خودشان داشته باشند وچون رضایت خداوند را نداشتند ضرر کردند و در نتیجه همه چیز را از دست دادند.
در روایت است،کسی که به خاطر رضایت مردم غضب خدا را برانگیزد ،نه خدا از او راضی می شود و نه مردم، ولی کسی که به خاطر رضای خداوند ولو غضب مردم را برانگیزد، این شخص پیروز و موفق خواهد شد.
متاسفانه مردم مصر مُرسی را تشبیه به گوسفند می کنند و لکن او را عوض کردند با یک گرگ(سیسی).طبیعتاً زندگی در کنار گوسفند راحت تر از زندگی در کنار گرگ است.
آینده مصر را چگونه ارزیابی می کنید؟
مصر در کانال تاریکی وارد شده است.شکنجه ای که امروز زندانیان مصر می بینند خیلی بیشتر از آن چیزی است که زندانیان گوانتانامو می بینند.
حدود ۴۰ هزار نفر از دانشجویان و نخبگان و اساتید جامعه مصر حبس و زندانی هستند.حدود هزار نفر از این جوان ها در این جنگ های اخیر کشته شدند.
علت این امر، ورود فکر تکفیری در مصر است. همانگونه که وقتی فکر تکفیری وارد افغانستان شد و انقلاب افغانستان را به شکست کشاند، وارد عراق شد و انقلاب مردم عراق را به شکست کشاند، در مصر هم همین اتفاق افتاد.آینده مصر را ما در گرفتاری و خون می بینیم که عربستان سعودی و آمریکا نقش مؤثری در آن دارند و به دنبال این هستند که بتوانند بر اسلامیون(اخوان المسلمین) مسلط شوند.
نظر شما در مورد رهبر انقلاب اسلامی ایران چیست؟
مقام معظم رهبری علم،انقلاب و رهبری را از امام خمینی (ره) به ارث بردند.
مقام معظم رهبری، شخصیتی است که تمثیل ولایت فقیه را در مقابل ولایت سفیه(آدم های بی عقل) دارد.
چه توصیه ای به دانشجویان اهل سنت و اهل تشیع در این استان دارید؟
نظر من این است که اسلام را از قرآن و سنت صحیح محمدی دریافت کنند و خودشان را محصور و محدود دریک مذهب خاص نکنند.اگر خودشان را در یک مذهب خاص محدود و محصورکردند به نتیجه ای نمی رسند واین تنگ نظری است.
مذاهب مثل شیرهای آبی می ماند که از یک منبع، آب دریافت میکنند ولی به جاهای مختلف آب رسانی می کنند.مثل فرعی هایی هستند که به خیابان اصلی باز می شوند و همچنین مثل برق می ماند، که وقتی یک سیم برق، وارد خانه می کند انشعابات زیادی پیدا می کند وبه همه جا نور می رساند.تسنن بدون تشیع مانند فردی است که یک چشمش کور باشد و بالعکس، لذا هردو جهت هایی هستند که اسلام را کامل می کنند.
چرا کرسی فقه شیعه در دانشگاه الازهر وجود ندارد؟
قبلاً وجود داشته و باید تدریس میشد اما در حال حاضر اختیاری است.اگر کسی بخواهد در این کرسی شرکت می کند و این موضوع اختیاری است.
مهمترین خطری که وهابیت می تواند برای جهان اسلام داشته باشد چیست؟
وهابیتِ تکفیری از ایدز و همچنین سلاح کشتار جمعی هم بدتر است.چون اینها مثل بمب هایی هستند که آماده انفجاراند و ریموت دارند و مشخص نیست این بمب ها کی منفجر می شوند لذا باید مسلمانان مواظب باشند چون تکفیری، شری است که اگر همه را در برگیرد جامعه اسلامی را نابود می کند.باید مواظب باشیم که همیشه از این خطر به دور باشیم.
در پایان از حجت الاسلام والمسلمین آل‌ایوب و حجت الاسلام والمسلمین میری جهت ترجمه و هماهنگی تشکر و قدردانی می‌نماییم.

مصاحبه از: عارف سبحانی


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۱۹ اسفند ۱۳۹۲  |    تعداد بازدید:  ۴۵۸ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شانزده − دوازده =