می‌پسندم!

کدامین سبک از زندگی ؟؟


از سری مقالات «نشریه خیمه شماره ۵۵»

بسياري از ما سبک زندگي را همان فرهنگ مي دانيم اما با تورق اصول و فرهنگ يک جامعه مي توان فهميد که  سبک زندگي شکل عملي و گوشه اي از فرهنگ يک ملت است. با ورود اسلام به سرزمين ما، سبک زندگي جديد که التقاطي از دو بُعد اسلامي و ايراني آن بود وارد زندگي جامعه اي ايران شد. تمام خرافات و عناصر ضد شريعت از زندگي محو شد و به بعضي از ارزش ها همانند حجاب که تاريخي پيش از اسلام در ايران داشت بها داده شد و بسياري از ارزش ها و آداب و رسوم در قالب سبک زندگي اسلامي بر زندگي ايراني سايه گستراند و موجب استقبال مردم قرار گرفت. به شخصه معتقدم هيچ کشوري و هيج جامعه اي نمي تواند سبک زندگي کشور ديگري را براي خود تجويز نمايد  و اگر اين اتفاق بيفتد يا دچار تزلزل خواهد شد يا ارزش هاي خود را پس از مدتي به فراموشي خواهد سپرد و او ديگر آن جامعه ي قبلي نيست

امروزه و در اين عصر حاضر با ورود تکنولوژي ارتباطات جهاني و عدم پيش بيني خطرات و دگرگوني هاي احتمالي مي توانيم تزلزل هايي را در زندگي خود مشاهده کنيم. نمي خواهم از صدمات و ضررهاي بسيار عظيمي که يکي از اين وسايل بنام ماهواره بر جامعه ي ما گذاشته و مي گذارد بگويم که براي اين بسيار نوشته اند و گفته اند. امروز تقابل سبک زندگي ماهواره اي و سبک زندگي اسلامي را نمي توان  ناديده گرفت. سبک زندگي که سراسر آن جنگ و خونريزي و خشونت و يا روابط بي ضابطه ي جنسي که نه فقط به جنس مخالف و نه به جنس موافق که امروز به حيوانات و اشيا منتهي شده است و به يک بن بست دو طرفه و جنون و خودکشي و مرگ منجر مي شود، آيا مي تواند نيازهاي بشر همچون نوع دوستي و هم زيستي را پاسخ گويد؟

ورود سيل آساي وسايل ارتباط  جمعي و تکنولوژي به ظاهر پيشرفته غربي به قلب خانواده آن ها نه فقط طبقات بالا که به همه طبقات از لحاظ اقتصادي ، فرهنگي، جنسي، سني و … بدون راهنماي استفاده از آنها  موجب نگراني امروز اهل فن است. از خطرات اين ورود غيرمنتظره و مرگ خاموش ارزش ها مي توان به کم رنگ شدن روابط صحيح و درستِ درون خانواده و برون خانوادگي، تبديل بي ارزشي ها به ارزش و بالعکس در زندگي، انزواي نوجوانان و جوانان، کم رنگ شدن محبت هاي درون خانواده، ارضاي نيروي محبت و عشق در بيرون خانواده به طرق ناصحيح، دلبستگي هاي پوچ و تو خالي به عناصر واهي از جمله فضاي مجازي که هيچ ارزش واقعي ندارند، پناه بردن به موسيقي هاي سر تا پا بيهوده براي آرامش به جاي ياد خدا و نماز و ارتباط با معبود، معرفي زن به عنوان يک انسان دربند و محصور و قرار دادن آزادي ها و حقوقي مساوي و برابر زن و مرد بدون هيچگونه شناختي از تفاوت هاي زن ومرد، اخلاق، رفتار، نيازها و شرايط روحي و رواني متمايز زن و مرد و بسياري از خطراتي که خواسته يا ناخواسته وارد سبک زندگي يک شهروند ايراني مسلمان شده است، اشاره کرد.

درپايان اين نکته حائز اهميت است که اسلام به عنوان يک دين جامع و کامل و ريزبين براي لحظه لحظه ي زندگي بشر برنامه ريزي کرده و مي تواند تمام نيازهاي انسان را به طور صواب و صحيح پاسخ گويد. امروز تخريب چهره اسلام توسط غرب نشانه ي ناتواني ارضاي نيازهاي بشر و افول يک برنامه ريزي بي پايه و اساس را در غرب در برابر فرهنگ و تمدن و تئورسين بزرگ و الهي به نام اسلام است .

به اميد روزي که در افق زمينه سازي ظهور مذهبي عالم بشريت بتوانيم از شخصه و خانواده تا دانشگاه و کشور و کشورهاي جهان را اسلام سازي نماييم.

نویسنده : امیر غنی زاده

لطفا با ذکر منبع استفاده فرمایید.


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۱۷ اسفند ۱۳۹۳  |    تعداد بازدید:  ۱۰۲۷ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

20 + 18 =