می‌پسندم!

پرونده صنفی:مصاحبه دکتر برکاتی مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان با نشریه پاکت خبر

دکتر برکاتی دانشگاه سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کفا، پرونده صنفی شماره هفتم نشریه پاکت خبر، به مصاحبه با دکتر برکاتی، مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان اختصاص داشت. در این مصاحبه، خبرنگار پاکت خبر سوالاتی راجع به سرعت اینترنت، وایرلس خوابگاهها و محدودیت حجمی دانلودها از دکتر برکاتی می پرسد که در ادامه پاسخ های ایشان را می خوانید.با توجه به دریافت سوالات متعدد شما درباره اینترنت دانشگاه، مصاحبه ای را با مسئول بخش فناوری اطلاعات دانشگاه ترتیب دادیم.  مصاحبه ای که خبرنگار پاکت خبر را «اندکی» به زحمت انداخت!
«دکتر سید مسعود برکاتی» از اوایل ترم جاری مسئولیت فناوری اطلاعات دانشگاه را برعهده گرفته است؛ مسئولیتی که پیش از این برعهده مهندس شاپور رحمانی بود. از آنجایی که مدت زیادی از مسئولیت دکتر برکاتی نگذشته، پرسش و پاسخ بصورت کتبی انجام شد تا ایشان با مشاوره همکاران خود، به سوالات پاسخ دهند. چنانچه در پاسخ ها ابهامی وجود دارد نیز به همین دلیل می باشد و متأسفانه زمانی برای پرسش دوباره ابهامات نبود.
در حال حاضر پهنای باند اینترنت دانشگاه چه میزان میباشد و در مقایسه با سایر دانشگاه ها در چه جایگاهی قرار دارد؟
پهنای باند اینترنت و اینترانت دانشگاه در حال حاضر ۲۰۰ مگا بایت بر ثانیه می باشد. در مقایسه پهنای باند با سایر دانشگاه ها، دانشگاه تهران با پهنای باند ۳۶۰ مگابایت بر ثانیه بیشترین پهنای باند در بین دانشگاه های ایران، دانشگاه صنعتی شریف با پهنای باند ۳۰۰ مگا بایت بر ثانیه، دانشگاه فردوسی مشهد با پهنای باند ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه و اخیرا دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانسته است اتصال خود را با پهنای باندی ۱۰۰ مگابایت برثانیه برقرار کند.
سیستم های موجود در سایت های دانشگاه در مقایسه با سیستم های موجود در بازار، فرسوده و قدیمی محسوب می شود که بعضا دانشجویان را دچار مشکل می کند. آیا برنامه ای برای ارتقا یا تعویض سیستم ها دارید؟
در حال حاضر دو سایت اصلی دانشگاه به صورت کامل و با حداکثر کارایی، در حال سرویس رسانی می باشد. نظر به اینکه هدف اصلی در سایت های اصلی مدیریت فناوری اطلاعات تایپ، جستجو و سرویس اینترنت می باشد، سیستم های در حال استفاده برای شرایط فوق مناسب می باشند. استفاده از نرم افزارهای تخصصی در هر حوزه بهسایت های مستقر در دانشکده ها واگذار گردیده است که توسط روسای محترم دانشکده ها واگذار گردیده است که توسط روسای محترم دانشکده ها، مدیریت و پشتیبانی می گردند.
علت کندی سرعت اینترنت در هفته های اخیر چه بوده است؟
دانشگاه سیستان وبلوچستان به عنوان سرویس گیرنده از شبکه اینترنت و به صورت اشتراکی استفاده می کند. بدیهی است تأثیر هر گونه رخداد در شبکه های مخابراتی، بر روی سرویس ارائه شده در دانشگاه تأثیرگذار خواهد بود. در هفته گذشته در ارتباطات زیر ساخت و خارج از دانشگاه مشکلی وجود داشت که با پیگیری پرسنل مدیریت فناوری اطلاعات مشکل برطرف و در حال حاضر سرویس رسانی به خوبی انجام می گردد.
اکثر دانشگاه های کشور در محوطه دانشگاه و به ویژه در خوابگاه ها مجهز به سیستم وایرلس می باشند. دانشگاه ما چه زمانی به جرگه این دانشگاه ها می پیوند؟
با توجه به امکانات زیر ساخت، سرویس اینترنت بی سیم با اولویت دانشجویان تحصیلات تکمیلی با توجه به ضروریت پژوهشی و تحقیقات آموزشی راه اندازی گردیده است. بدیهی است طرح ابر بی سیم دانشگاه در حال پیگیری می باشد که براساس آن کل محیط دانشگاه تحت پوشش اتصال بی سیم قرار خواهد گرفت.
به نظر شما محدودیت حجمی دانلود موجود برای دانشجویان کم نیست؟!
محدودیت حجمی ترافیک دریافتی دانشجویان، بنا بر ضرورت و با دیدگاه کارشناسی، بر اساس نیاز های آموزشی و تحقیقاتی دانشجویان انجام گرفته است. بدیهی است قبل از اجرای این طرح راه حل های مختلف در نظر گرفته شده است و بررسی ها نشان می دهد این طرح در بسیاری از دانشگاه  اجرا گردیده است. می توان با مراجعه به وبسایت مدیریت فناوری اطلاعات سایر دانشگاه ها از اخبار فناوری و چگونگی واگذاری سرویس در آنها اطلاع بدست آورد.

از دکتر برکاتی برای پاسخگویی به این سوالات سپاسگزاریم


کانال تلگرام کانون کفا

  تاریخ انتشار:  ۱۵ اسفند ۱۳۹۱  |    تعداد بازدید:  ۵۱۶ بار  |    بدون نظر


نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

12 − هفت =